Fasado apdaila

Karkasinio namo išorę galime papuošti pačia įvairiausia medžiaga.

Tai – vienas karkasinio namo privalumų – paprasta tvirtinti įvairią išorės apdailos sistemą.

Renkantis namo vaizdą iš išorės, reikia pagalvoti apie viską.

Estetika

Dėl skonio nesiginčijama, tačiau kiekvienas turime savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti mūsų namai. Nuomonės neretai skiriasi ir tarp artimiausių šeimos narių, ką bekalbėti apie skirtumus tarp jūsų ir kaimyno, bendradarbio ar tiesiog žmogaus iš gatvės nuomonių. Dėl šios priežasties klausimus apie dangos solidumą ar grožį paliekame spręsti kiekvienam asmeniškai.

Kaina

Šis aspektas yra tikrai ne paskutinis, renkantis apdailą savo namui. Atsižvelgiant į tai, nenuostabu, kad tinkavimas yra toks populiarus – tai pigi fasado apdailos rūšis. Tiesa, dėl jos padengimo sudėtingumo, į kainą reikia įskaičiuoti ir tai, kad norint tinkamai nutinkuoti fasadą, praktiškai neišvengiamai reikės samdyti profesionalą (kiti dengimo metodai yra atlaidesni klaidoms). Kadangi jie, vaizdžiai tariant, „nesimėto“, o gerų meistrų paslaugos brangiai kainuoja, kaina dažniausiai priklauso nuo darbininko įkainių. Medinių dailylenčių kainų diapazonas yra platus – jos gali būti brangesnės ir pigesnės, priklausomai nuo medienos rūšies. Plastikinės dailylentės, priešingai, yra laikomos pigesniu variantu. Egzistuoja ir tarpinis variantas, derinantis tiek medžio, tiek plastiko savybes – tai medžio kompozito dailylentės. Jos yra brangesnės, aukšta yra ir fibrocemento dailylenčių kaina. Viena didžiausių yra klinkerio plytų kaina. Norintys vizualiai panašios ir panašiomis savybėmis pasižyminčios apdailos, renkasi keramines plytas.

Ilgaamžiškumas ir priežiūra

Tinkamai įrengtas fasadas gali tapti ilgaamžiu beveik kiekvienu atveju. Išimtimi galėtumėme laikyti medines dailylentes. Nors jos, tinkamai prižiūrimos, gali tarnauti iki dviejų dešimtmečių, o kartais ir ilgiau, tačiau kaip ir daugelis medinių lauko paviršių, taip ir dailylentės kenčia nuo ardomojo atmosferos poveikio. Jų ilgaamžiškumas itin priklauso nuo padengimo priemonių, kurias naudosite, be to, labai svarbu laiku pastebėti problemas (puvinį, neapsaugotą paviršių ir pan.) bei jas pašalinti. Kitų rūšių dailylentės yra ne tokios reiklios priežiūrai tiek plastiko, tiek fibrocemento dailylentės yra ilgaamžiškos ir patvarios, tiesa, pirmųjų paviršius truputį prasčiau išlaiko lauko sąlygų išbandymus. Tinkas gali laikyti net iki kelių dešimčių metų, tačiau vėlgi reikėtų priminti, kad sluoksnis turėtų būti labai kruopščiai ir profesionaliai nutinkuotas. Be to, esant defektams konstrukcijoje, namui judant, plyšiai tinke tai atspindės vieni pirmųjų. Klinkeris ir plytos šioje kategorijoje išsiskiria kaip itin ilgaamžės medžiagos, galinčios be papildomos priežiūros laikyti ne vieną dešimtį metų.

Atsparumas išoriniams veiksniams

Tokioje lietingoje šalyje kaip mūsiškė, vienas aktualiausių kriterijų yra tai, kaip vienas ar kitas sluoksnis atlaikys drėgmės ar temperatūros išbandymus. Populiarusis tinkas drėgmei nėra itin atsparus – ji trumpina jo tarnavimo laiką. Žinoma, rinkoje siūlomos medžiagos yra daugiau mažiau parenkamos pagal vietovę ir vis tik sausesnėse teritorijose tinkas laikytų ilgiau. Medinės dailylentės, kaip ir visi mediniai paviršiai, yra bene mažiausiai atsparios, tiesa, kol veikia ir yra laiku atnaujinami impregnantai ir kitos apsaugos priemonės, didelių nesklandumų nepatirsite. Plastikinės dailylentės yra atsparesnės drėgmei nei medinės. Jos linkusios gana nesunkiai pasidengti aplinkos apnašomis, tačiau taip pat lengvai ir nuvalomos. Tiesa, plastikas yra degi medžiaga, tad norintiems rinktis dailylentes ir ieškantiems atsparios medžiagos, tiks fibrocemento dailylentės jos labai atsparios, prastai sugeria drėgmę ir yra nedegios. Vis dėlto geriausiomis savybėmis pasižymi keramika. Klinkerio plytelės apskritai yra praktiškai vieno karto pasirinkimas tinkamai įrengus sluoksnį, juo rūpintis praktiškai nebereikia. Stipriausios klinkerio savybės yra atsparumas šalčiui ir itin žemas drėgmės įgeriamumas (geriausių – iki 2 %). Keraminės plytos pasižymi analogiškomis savybėmis, tik jų rodikliai kiek prastesni. Abi šios rūšys yra atsparios ugniai.